zaFAScynuj się ciążą bez alkoholu

Wrzesień to miesiąc, w którym obchodzimy Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy), zwany też Dniem Świadomości FASD. Jest on obchodzony corocznie na całym świecie 9 września (09.09 – zestawienie dziewiątek pochodzi od dziewięciu miesięcy ciąży). Oprócz zwrócenia uwagi na problemy osób z Alkoholowym Zespołem Płodowym, ma on na celu uświadomienie przyszłym matkom szkodliwości picia alkoholu w czasie ciąży i jego negatywnego wpływu na rozwój płodu. 

Wspólnym określeniem dla różnych zaburzeń spowodowanych działaniem alkoholu jest FASD – Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych. Alkohol powoduje uszkodzenia mózgu, obniżoną wagę i wzrost dziecka, charakterystyczne cechy twarzy zwane dysmorfiami, często uszkodzenia wzroku, słuchu, wady narządów wewnętrznych, zaburzenia pamięci, koncentracji, trudności w uczeniu się i wiele innych skutków utrudniających prawidłowy rozwój dziecka.

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży. Każdy rodzaj alkoholu i każda jego ilość może być groźna dla nienarodzonego dziecka.

Zespołowi FAS oraz innym uszkodzeniom związanym z narażaniem dziecka w łonie matki na alkohol, można w 100% zapobiec! Wystarczy zachować abstynencję podczas trwania całej ciąży!

Rozmowy na kanapie o profilaktyce

W ramach kampanii zapraszamy do skorzystania z teleporady prawnej.

Spot radiowy

Ulotki i plakaty kampanijne

Informacje o kampanii ukazały się także na stronie internetowej Miasta Zielone Góra oraz stronie internetowej Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej.

Galeria

Panel dyskusyjny – audycja w ramach Zielonogórskiej Kampanii Społecznej „zaFAScynuj się ciążą bez alkoholu”

W studiu Radio Index 96 fm:
Lucyna Poźniak – kierownik BPiPU w Zielonej Górze;
Julia Grabiec – psycholog, kierownik Ośrodka Adopcyjnego w Zielonej Górze;
Elżbieta Kaźmierska – rodzina zastępcza.